Statystyka
System operacyjny:
Linux w
PHP:
7.2.34
MySQLi
5.5.5-10.3.35-MariaDB
Czas na serwerze:
09:44
Pamięć podręczna:
Wyłączono
Kompresja Gzip:
Wyłączono
Użytkowników:
2
Artykułów:
49
Odsłon artykułów:
7901
Menu użytkownika
Logowanie
Gościmy

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Menu witryny

Psychologiczne metody leczenia zaburzeń lękowych można podzielić na cztery kategorie:
-terapie poznawcze, próbujące zmienić· nastawienie pacjenta do siebie i do interakcji społecznych,
-trening umiejętności społecznych (trening asertywności),
-techniki relaksacyjne,
-ćwiczenia interakcji (interakcja w bezpiecznych warunkach).
W badaniach skuteczności metod leczenia lęku porównywane są różne terapie. Nie można wyciągnąć całkowicie jednoznacznych wniosków o wyższości którejkolwiek z metod. Najczęściej badacze dochodzą do wniosku, że dwie lub trzy metody są bardziej skuteczne niż brak terapii, ale wszystkie charakteryzują się podobną efektywnością.

W testach porównawczych najbardziej efektownymi metodami leczenia fobii okazały się te, które łączą cechy dwóch lub więcej metod terapii np. metoda poznawczo - behawioralna. Opracowano np. skuteczny poznawczo - behawioralny zestaw metod leczenia lęku obejmujący ćwiczenia w rozpoznawaniu myśli leżących u źródła problemów, zajęcia praktyczne polegające na symulowaniu interakcji w sytuacjach relacji lękotwórczych, ćwiczenia związane z restrukturyzacją poznawczą i "zadania domowe", czyli interakcje w życiu codziennym.

Opisano również trójczłonową, złożoną metodę leczenia zawierającą elementy poznawcze (terapię racjonalno - emotywna i restrukturyzacja poznawcza), behawioralne (trening asertywności, trening umiejętności komunikowania się, ćwiczenia behawioralne) i fizjologiczne (trening relaksacyjny i systematyczne "odwrażliwianie"). Terapia złożona ma na celu osiągnięcie poprawy w kilku dziedzinach (zmiana niskiej samooceny, poprawa umiejętności społecznych, autoprezentacja itp.), wywrze zatem z reguły lepszy efekt na całej grupie objawów niż każda z poszczególnych metod skupiających się na jednym problemie.